خانه / آب ارزشمند / سیستم آبیاری هوشمند گیاهان

سیستم آبیاری هوشمند گیاهان

از زمانی که انسان برای اولین بار توانست محصولات خود را پرورش دهد، دانش و تجربه خود را از یک نسل به نسل بعد منتقل نمود.

این فرآیند انتقال دانش احساس امنیتی دروغین را بر جای گذاشت. اکنون ما فکر می کنیم که می دانیم چه زمانی گیاه به آب نیاز دارد و این میزان آب چقدر است. اما آیا این موضوع مطابق با نیازهای واقعی گیاهان است؟

در برخی موارد آبیاری تصمیمی نادرست بوده و یا اصلا ممکن است آبیاری در زمان اشتباهی انجام پذیرد. به این ترتیب گیاه ممکن است به خاطر آبیاری بیش از حد و یا کمبود آبیاری آسیب ببیند.

اما شرکت تواترونیک (tevatronic) توانسته برای حل این مشکل یک راه حل تکنولوژیک ارائه نماید.  در این سیستم، آبیاری و کوددهی گیاهان بطور کاملا اتوماتیک و بدون دخالت انسان انجام می گردد.

این سیستم به طور کاملا مستقل در مورد زمان و میزان آبیاری گیاهان تصمیم گیری کرده و آبیاری را بدون دخالت انسان اجرا می نماید.

این سیستم چقدر مفید است؟

به گفته مدیر شرکت از سال 2013 که این سیستم راه اندازی شده و پایش های بسیاری در این خصوص انجام گرفته است مشخص گردید که مصرف آب و کود در گیاهان از 25 تا 75 درصد کاهش داشته و بازدهی محصول نیز تا 29 درصد افزایش یافته است.

در نمودار زیر میزان کاهش مصرف آب و کود و افزایش بازدهی برای چند محصول نشان داده شده است.

سیستم آبیاری هوشمند چگونه کار می کند؟

اجزای اصلی این سیستم شامل کنترلر سوئیچ شیر، سنسورهای وایرلس، شیرهای سلنوئیدی و سرور متصل به فضای ابری می باشد.

سنسورهای شرکت تواترونیک در زمین زراعی یا در گلخانه درون خاک نصب شده و اطلاعات خاک، وضعیت آب و هوایی، باد، نور خورشید و رطوبت را از طریق GPS به طور وایرلس به پردازنده دستگاه ارسال می نماید. سیستم این اطلاعات را به موبایل یا رایانه کشاورز ارسال می نماید و کشاورز می تواند نسبت به آبیاری اقدام نموده و یا آن را به عهده خود سیستم واگذار نماید.

در سیستم پیشرفته شرکت تواترونیک تصمیم گیری درباره آبیاری محصولات به طور کامل بر عهده خود سیستم می باشد و سیستم با توجه به دستورالعمل های آبیاری و کوددهی هر گیاه که در حافظه خود ذخیره دارد این عملیات را اجرا می نماید.

آبیاری هوشمند

همچنین کشاورز و باغدار می تواند در صورت صلاحدید خود عملیات آبیاری را با یک کلیک اجرا نماید.

en”>

 

دیدگاهتان را بنویسید