خانه / آب ارزشمند / طرح تصفیه فاضلاب شهری بدون مصرف انرژی

طرح تصفیه فاضلاب شهری بدون مصرف انرژی

تصفیه فاضلاب بدون مصرف انرژی

محققان در اسپانیا با استفاده از الکتروباکتری توانستند فرآیندی جهت تصفیه آب اختراع کنند که هیچ گونه آلودگی برای محیط زیست ندارد

در طبیعت باکتریهایی وجود دارند که مواد آلی را تجزیه کرده و همزمان الکتریسیته نیز  تولید می کنند. اکنون دانشمندان اسپانیایی به کمک این باکتری ها می توانند فاضلاب شهری را تصفیه نمایند.

واحدهای آزمایشی شرکت iMETland  که بر روی این طرح کار می کنند در شهر «کاریون دلوس سسپدس» در سویل اسپانیا قرار دارد.

در اینجا از بوی فاضلاب و پشه و مگس خبری نیست. ساختمانها هم به ساختمانهای صنعتی شباهتی ندارد. پسابهایی که از شهر به این محل جاری می شود، به شیوه ای طبیعی و توسط میکروارگانیسم (میکروبهای) زیرزمین تصفیه و پالایش می شود. روشی قدیمی که با تحقیقاتی که اخیرا انجام شده بهتر شده است.

مزیت استفاده از الکتروباکتری در تصفیه آب

شرکت دانش بنیان  iMETland با ترکیب تخصصهای آب، انرژی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و منابع زمین، راه حلی برای حل مشکل فاضلاب شهرهای کم جمعیت را به شیوه ای مقرون به صرفه ارائه داده است.

الکتروباکتریها وقتی از محیط خارج شود، قادرند آب را ۱۰ برابر سریعتر از حد معمول تصفیه کنند. به همین دلیل هم محل تصفیه آب به جای شن با موادی پر شده است که هادی جریان الکتریسیته هستند. در فرآیند تصفیه آب، فاضلاب ها از ماده پاتوژن پاک می شود به همین دلیل از این آب برای آبیاری گیاهان استفاده می شود.

طرح دانشمندان هلندی در افزودن اکسیژن به فاضلاب و افزایش سرعت تصفیه آب

آبراهام استو نونز، محقق بیوتکنولوژی زیست محیطی این طرح درباره این روش می گوید: «پسابها وارد سیستم می شود. به هیچ منبع خارجی برای تامین انرژی نیاز نیست. الکتروباکتریهایی که می توانند الکتریسیته تولید کنند وارد واکنش با این مواد می شوند. این باکتریها سطح مواد هادی الکتریسیته را می پوشانند. این مواد مانند یک تکیه گاه فیزیکی عمل کرده و همزمان باعث تسریع فرایند متابولیک پالایش آب می شود. نتیجه، آب کاملا پالایش شده ای است که بدون مصرف انرژی به دست می آید.»

سیستمهای جمع و جور و کوچکی مثل این سیستم تصفیه آب به درد مناطق کم جمعیت می خورد. فاضلاب پس از خروج از مخزن سپتیک، از فیلترهای گیاهی ای عبور داده می شود که می تواند تا ۲۵هزار لیتر آب مناسب برای آبیاری مزارع در روز تولید کند.

اولین سیستم های از این نوع در اسپانیا، مکزیک، آرژانتین و دانمارک در حال ساخت است.

خوان خوزه سالاس رودریگز، مدیر مرکز تحقیقاتی فناوریهای جدید تصفیه آب در اسپانیا می گوید: «استفاده از این فناوری تنها منحصر به اینجا نمی شود و می توان آن را در سراسر جهان به کار برد. همانطور که ثابت شده است این روش در مناطقی که آب و هوای سرد دارند بدون هیچ مشکلی کار می کند. فراموش نکنیم که زیست توده هایی که آب را پاک می کنند زیر لایه های خاک قرار دارند، در نتیجه در دمای کم هم می توانند کار کنند و به همین شکل آب را تصفیه کنند.»

یافتن مواد مختلف رسانای الکتریسیته ارزان قیمت برای تصفیه آب

محققان این طرح اروپایی در دانمارک بر روی مواد مختلف رسانای الکتریسیته کار می کنند که هم جریان الکتریسیته را به خوبی از خود عبور دهد و هم ارزان قیمت باشد.

کارلوس آریاس، محقق زیست شناسی آبزیان از دانشگاه «آرهوس» در دانمارک می گوید: «ماده ای که به کار می بریم پسماند نفتی است. باکتریهای الکتریکی به سطح آن می چسبد. این ماده یک رسانا است، در نتیجه جریان الکتریسیته در سطح آن به تجزیه و شکستن مواد آلی کمک می کند».


محققان با کمک الکترودهای شیشه ای جریان برق تولید شده را اندازه گیری می کنند. آنها همچنین نمونه های مختلفی از آب پالایش شده را بررسی می کنند تا ببینند آب تا چه میزان پاک شده است.

کارلوس آریاس در این زمینه می گوید: «برای اینکه بدانیم کدام ماده در کدام ستون بازدهی بیشتری دارد باید دریچه هایی (سوپاپهایی) در سطوح مختلف بگذاریم تا همبستگی بین جریان الکترونها و میزان پاک شدن آب را پیدا کنیم.»

یافتن مواد بهتر برای این روش سریع و پاک تصفیه پساب، به تحقیقات بیشتری نیاز هست. دانشمندان امیدوارند این فناوری درسرتاسر جهان با استقبال روبرو شود

دیدگاهتان را بنویسید