خانه / آب ارزشمند / 6 روش استفاده از آبهای غیر متعارف

6 روش استفاده از آبهای غیر متعارف

یکی از برنامه های اصلی در کشورهای پیشرفته به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست، استفاده صحیح از منابع آبی غیرمتعارف مانند فاضلابها و منابع آب های شور می باشد که نه تنها از آلودگی محیط زیست جلوگیری می کند بلکه باعث ایجاد منابع آبی جدید به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک می شود. مقاله حاضر 6 روش استفاده از این آبها را در راستای بهره وری از منابع آبی غیر متعارف بیان نموده ایم.

1- استفاده از فاضلاب:

پس ماند آب شهری را فاضلاب می نامند، صنایع را پساب و کشاورزی را بناب می نامند (عکس سراب). هر سه این آبها را می بایست جمع آوری نموده و 7 بار مورد استفاده قرار داد. اما در کشور ما حتی یکبار هم این اتفاق نمی افتد. این سه آب را طبق تحقیقات علمی تا 7 بار می توان مورد استفاده قرار داد، البته استفاده غیرشرب. اگر شهرداری به آّبیاری فضای سبز نیاز دارد باید از فاضلاب استفاده نماید. آتش نشانی باید از این آبها استفاده نماید. در آلمان فاضلاب را تصفیه می کنند و به رودخانه راین می ریزند و دیگر این سوال را نمی پرسند که این رود کجا می رود و چه می شود بلکه اینکار را وظیفه خود می دانند. علاوه بر این می بایست از آلوده کردن آب بپرهیزیم و فاضلاب کمتری تولید کنیم. مواد شوینده‌ای که خیلی تمیز می‌کند برای محیط‌ زیست خیلی ضرر دارد و به دلیل مواد نیترات و دترژن برای محیط‌زیست و خاک مضر است. استفاده از مایع ظرفشویی غلیظ آب زیادی می‌خواهد بنابراین بهتر است از مایع ظرفشویی رقیق استفاده کنیم. مادران ما در شستن ظروف از دستکش استفاده نمی کردند چرا که به پوست آسیبی نمی رساند اما اکنون به دلیل همین مواد شیمیایی دترژن می بایست از دستکش استفاده نمود. علاوه بر این، نیتراتها را نمی توان با فیلتراسیون از آب جدا نمود.

شوینده های طبیعی و گیاهی لباس

2- جمع آوری آب از پشت بام:

 استرالیا سه بیابان بزرگ در سمت غرب خود دارد و همه مشکلات آبی خود را با جمع آوری آب از پشت بام ها حل نموده. در ایران تنها شهری که نمی تواند از این مزیت استفاده کند شهر یزد است به دلیل بارش ناچیز 60 میلی متری در سال. شهر همدان دارای 310 میلی متر بارندگی در سال است. یک خانواده 4 نفره با پشت بامی به ابعاد 10*20 متر به سادگی می تواند آب مورد نیاز سالیانه خود را از باران تامین کند. آن هم آبی که سالم ترین آب طبیعت است. این آب پس از این که بر روی زمین جای شد آهکی شده و دارای ناخالصی می شود.

اما امروزه با توجه به آلودگی وسیع هوا چطور می توان از آب باران جمع شده در پشت بام استفاده نمود؟ در پاسخ می توان گفت این آب را می توان در شستشوی لباسها، منزل و آبیاری فضای سبز استفاده نمود و لزومی به آشامیدن آن نیست. البته لازم به ذکر است که به دلیل آلودگی شیمیایی و میکروبی این آب نباید به طور مستقیم در مصارف غیر شرب حساس نظیر استحمام استفاده نمود.

چگونه می توان آب باران را جمع آوری نموده و مصرف نمود؟

3- استفاده از آب شور

آب های بعضی از شهرهای ایران کیفیت مناسبی ندارد و با استفاده از آب شیرین کن های صنعتی تهیه می شود بنابراین می بایست با استفاده از دستگاه آب شیرین کن خانگی این آب را شیرین سازی نموده و مصرف کرد.

متاسفانه می بایست سختی این کار را پذیرفت و اکنون که آب در حال جیره بندی است توقعات خود را پایین بیاوریم. چرا که میزان آب هر کشور مقداری ثابت است و جمعیت در حال افزایش نیاز به مصرف آب دارد و توقعات هم در مورد مصرف آب افزایش یافته و آبهای سطحی را هم به راحتی هدر داده و آلوده می کنیم!.

4- استفاده از رطوبت هوا

در دنیا منطقه ای که آب وجود ندارد و دارای 30 درصد رطوبت است از هوای آن آب تهیه می شود اما در چابهار 100 درصد رطوبت داریم و با مشکل کم آبی هم روبرو هستیم!. در این شهر می توان هزارها هکتار کشاورزی و باغ ایجاد نمود بدون یک قطره آب. در تمام دنیا زمستانها هوایی مرطوب داریم ولی در چابهار در تابستان به دلیل نفوذ هوای موسمی شرجی بالایی به وجود می آید که می توان از آن استفاده نمود. پشت بام های شیروانی در چابهار از شب تا صبح آب از آن چکه می کند. در زمین های کشاورزی تنها کافی است سطح شیبدار گالوانیزه ای تهیه نموده و پایین آن را شبیه تخته مدرسه که گچ نگه می دارد، خم نموده و آب آن را به سمت گیاه هدایت نمود.

بیشتر بدانیم: دستگاه استخراج آب از رطوبت هوا

4- آبهای مجازی

آبهای مجازی یعنی میزان آبی است که یک کالا و یا یک فرآورده کشاورزی در فرآیند تولید مصرف می‌کند تا به مرحله تکامل برسد. در حقیقت آب مجازی را می‌توان میزان آبی دانست که برای تولید یک کالا مورد نیاز است.

در مناطقی که دچار کمبود آب هستیم نباید به کاشت محصولاتی که آب فراوان مصرف می کند اقدام کنیم. و می بایست محصولی بکاریم که آب کمتری بخواهد ولی سود مشابهی داشته باشد. مثلا در یزد نباید یونجه کاشت.

5- آب تجاری

آب تجاری یعنی آبی که در مصارف کم بهره استفاده می شود خریداری نمود و در مصارف ضروری تر استفاده نمود مثلا آبی که به مصرف کشاورزی می رسد از کشاورز خریداری نمود و آن در مصارف شرب استفاده کرد. و به جای آن زمین کوچکتر برای کشاورزی، بذر اصلاح شده، کود مناسب تر و سموم به رایگان در اختیار کشاورز قرار داد تا از نظر درآمدی دچار مشکل نشود.

6- انتقال آب از محلی به محل دیگر

به گفته پرفسور پرویز کردوانی: “هر استانی که می خواهید نابود کنید به آن آب دهید.” چرا؟ به دلیل شیوه ای که مردم و وزارت نیرو انجام می دهند. جایی که آب می رود احیا نمی شود و جایی هم که آب از آن گرفته ایم نابود می شود. همانند آب کارون که به یزد منتقل شد و مردم یزد الگوی صرفه خود را تغییر دادند. کارواش ساختند، فضای سبز شهری کاشتند، صنایع خود را گسترش دادند و … ولی به دلیل کاهش سطح آب کارون اکنون در آن سبزی کاشته می شود، رژه نظامی درون کارون برگزار می شود، نخاله های ساختمانی اهواز درون کارون ریخته می شود!.

حال سوال اینجاست پس چکار کنیم؟

پاسخ: انتقال آب صورت پذیرد اما به صورت دائم نباشد تا الگوی مصرف منطقه عوض شود. پول دادن به فرزند مناسب است ولی پول بیش از حد می تواند فرزند را نابود کند. باید از صنایع و کشاورزی کم کنیم و به جای آن بهره وری را افزایش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید