خانه / داروهای گیاهی و طب سنتی / خواص دارویی گیاه صابونی

خواص دارویی گیاه صابونی

معرفی گیاه صابونی

گیاه صابونی با نام علمی (Saponaria officinalis (Soapwort که به یونانی سطرونیون نیز نامیده می شود، گیاهی است از تیره میخک که بیشتر در گندمزار می روید و با گندم می رسد. طبیعت آن گرم و خشک است. ریشه ای دراز و سفید دارد که با اندکی تلخی، خوشبوئی و تندی همراه است. ریشه این گیاه قوی و عطسه آور بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

گیاه صابونی
برگ ها و ریشه های گیاه صابونی حاوی ساپونین با طعم تلخی است که وقتی در آب حل می شود، تولید کف می کند.

حکمای طب سنتی سطرونیون را با کندش، عرطنینا و آذربو متفاوت می دانند. این گیاه در ایران نمی روید. اما در کرج و تهران کاشته می شود.

با ریشه آن، لباس می شویند. به علاوه جلادهنده نیز می باشد. ریشه و برگهای گیاه مورد استفاده درمانی بویژه در بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی دارد.

صابونها و پاک کننده های طبیعی را بشناسید

ساپونین های این گیاهان به علت خاصیت آمفیفیلیک زنجیره های محلول در آب و گلیکون محلول در چربی، قرن هاست که به عنوان پاک کننده خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساپونین ها ترکیبات طبیعی با منشا گیاهی می باشند که به علت داشتن بخش های آب دوست و چربی دوست دارای خاصیت سورفاکتانتی و شویندگی می باشند و به عنوان مواد کف کننده با کف مقاوم شناخته شده اند. ساپونین ها خواص مختلفی از جمله اثرات ضدباکتری، آنتی اکسیدان، ضد سرطان، ضد دیابت، ضد چاقی و اثرات همولیتک نیز دارند.

اثر ضد قارچی فراکسیون ساپونینی (SFs) موجود در ریشه و بخش های هوایی گیاه صابونی بر قارچ کاندیدا آلبیکنس تایید شده است. اثر آنتی اکسیدانی عصاره متانولی و آنتی باکتریال عصاره آبی و متانولی بخش های هوایی گیاه بر تعدادی از میکروارگانیسم ها نیز گزارش گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید